Een poëtisch audiolandschap over herinnering, verlies en het niet-weten
In december presenteert MATZER de installatie Hazensporen, gemaakt door Judith Bruynzeels van Mijn naam is haas. In haar werk onderzoekt Judith hoe dissociatie eruit kan zien en voelen. Het moment waarop iemand even losraakt van gevoelens of herinneringen wanneer ervaringen te veel worden. Deze installatie ontwikkelde ze eerder tijdens het MATZER-Lab, waar ze samen met Floris van Bergeijk, Suzanne Huijs en Just Rijntjes een vorm vond waarin audio, poëzie en tekenkunst voelbaar maken hoe het is om weg te drijven van wat er van binnen speelt.
Als bezoeker stap je een ruimte binnen alsof je een huis betreedt, een plattegrond van een binnenwereld waar heden en verleden in elkaar overlopen. Hazensporen laat je ervaren hoe herinneringen kunnen verschuiven, vervagen, fragmentarisch opduiken of onverwacht terugkeren. Blijf je waar je bent? Ga je op ontdekking? Durf je het niet-weten toe te laten?
Een labyrint van binnenwerelden
Voor mensen met complexe dissociatieve problematiek kan de binnenwereld scheuren, verschuiven en soms uiteenvallen. Daarom is de installatie te beleven als een labyrint, waar geluid uit verschillende richtingen komt en de ruimte wordt verdeeld door tekeningen, doeken en licht.
“Ik nodig je uit om je te verwonderen en nieuwsgierig te zijn, om het niet-weten te omarmen. Zeker bij thema’s waar trauma spreekt, kijken we liever weg. Maar als we leren luisteren en kijken zonder meteen te willen begrijpen, kunnen we elkaar op een dieper niveau ontmoeten. Het gaat om wat je erváárt, dat is een mooi vertrekpunt om samen op reis te gaan.’’ – Judith Bruynzeels

Verbonden met Jam Karet – De tijd is van Rubber
Hazensporen sluit aan bij onze voorstelling Jam Karet – De tijd is van rubber, waarin onderdrukte herinneringen, verlies en de zoektocht naar woorden voor complexe emoties centraal staan. In beide werken duiken herinneringen fragmentarisch op — beelden en gevoelens waarvan je niet altijd weet waarom ze verschijnen of wat ze willen zeggen. Deze ontregeling, het schuiven van tijd en het vertraagd terugkeren van pijn vormen de belangrijkste overlap tussen installatie en voorstelling. Samen openen ze een binnenwereld waarin voelbaar wordt dat we in onze kwetsbaarheid niet alleen zijn. Installatie en voorstelling vormen zo één geheel, waarin beeldende kunst, muziek, theater en dans samenkomen in een intrigerende ervaring waarin de tijd meebeweegt.
Wanneer
De officiële aftrap van Hazensporen vindt plaats op vrijdag 12 december in de MATZER studio in de Verkadefabriek in Den Bosch. Vanaf dat moment is de installatie dagelijks (gratis) toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur, tot en met 20 december.